fbpx

Vaikai mokosi rūšiuoti: nebeveikianti pulteliu valdoma mašinėlė – irgi elektronikos atlieka

Nors iš pirmo žvilgsnio neatrodo, šokantis pliušinis meškiukas, pulteliu valdomas automobilio modelis ar kalbanti lėlė yra priskiriami elektronikai, nes turi mikroschemas ir baterijas. Tad nebeveikiantys ar niekam nebereikalingi tokie daiktai turėtų atsidurti specialiai elektronikos atliekoms skirtose talpose, kurias galima rasti kone kiekviename prekybos centre, arba turėtų būti tiesiogiai perduoti teisėtiems atliekų tvarkytojams.

Tai svarbu, nes elektronikos atliekos yra sparčiausiai augantis atliekų srautas visame pasaulyje, o kuo daugiau jų bus surinkta, tuo daugiau bus galima panaudoti pakartotinai arba perdirbti ir sutaupyti vertingų išteklių bei prisidėti prie aplinkos taršos mažinimo. Skaičiuojama, kad šiemet elektronikos atliekų susidarys 61,3 mln. tonų ir jos svers daugiau nei Didžioji kinų siena.

„Šeštadalį viso šio kiekio sudarys įvairūs smulkūs daiktai, kurių žmonės neatpažįsta kaip elektronikos atliekų, tad meta ne į tam skirtas talpas arba palieka stovėti kur nors rūsyje. Gaila, kad dėl nežinojimo yra neišnaudojamas elektronikos atliekų perdirbimo potencialas. Tarp vadinamų nematomų elektronikos atliekų daugiausiai, 35 proc., yra įvairiausi vaikiški žaislai. Tad turime puikią progą – mokydami jaunąją kartą tvarkytis žaislus, galime jiems papasakoti apie būtinybę tinkamai rūšiuoti elektronikos atliekas ir taip išauginti kartą, kuriai švari aplinka bei tvarumas bus savaime suprantami dalykai“, – sako Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos direktorė Veronika Masalienė.

Siekiant edukuoti pačius mažiausius visuomenės narius šiemet jau dvyliktus metus iš eilės visoje Lietuvoje vyksta nacionalinis aplinkosaugos projektas „Mes rūšiuojam“. Nuo rudens iki vasaros mokyklose ir darželiuose vyksta specialios pamokėlės, o auklėtiniai, jų artimieji ir bendruomenės nariai už surūšiuotas ir priduotas elektronikos bei baterijų atliekas renka taškus, kuriuos iškeičia į prizus.

Dalyvių skaičius vis didesnis

Kiekvienais metais projektas „Mes rūšiuojam“ pritraukia vis daugiau dalyvių, o šiemet jame aktyviai dalyvauja daugiau nei 2100 švietimo įstaigų visoje Lietuvoje. Nuo projekto pradžios iš švietimo įstaigų jau surinkta daugiau nei 3330 tonų senos elektronikos ir 130 tonų nešiojamųjų baterijų bei akumuliatorių atliekų.

„Ne pirmus metus projekte dalyvaujantys vaikai kartais žiniomis apie švarią aplinką pranoksta savo tėvus – ne sykį teko girdėti, kaip pradinukai duoda pylos tėvams už į stalčių įmestas išeikvotas baterijas. Vaikai žino: panaudotų baterijų vieta – specialioje dėžutėje, iš kurios jos keliauja pas atliekų tvarkytojus, o šie perdirbdami atgauna vertingas medžiagas, todėl galime pasigaminti naujas baterijas, o ne teršti aplinką. Svarbu tiek suaugusiems, tiek vaikams priminti, kad jei elektronikos ir baterijų atliekos atsiduria sąvartyne, iš jų irimo metu išsiskiria žmonėms ir gamtai pavojingų medžiagų, o baterijos netgi gali užsidegti ar sprogti“, – teigia V. Masalienė.

Būdai atiduoti elektronikos atliekas – kiekvienam pagal patogumą 

V. Masalienė primena, kaip taisyklingai elgtis su elektronikos bei baterijų atliekomis.

Visų pirma reikėtų įvertinti, ar jums nebereikalingas daiktas yra dar tinkamas naudoti. Jeigu taip, geriausias sprendimas – jį kam nors atiduoti ar parduoti ir taip pratęsti jo naudojimo laiką.

Visus smulkius elektronikos prietaisus, pavyzdžiui, vaikiškus žaislus su baterijomis, USB raktus, plaukų džiovintuvus, ausines, telefonus ir pan. galima atnešti į kone visuose didesniuose prekybos centruose esančias talpas, skirtas specialiai smulkiai elektronikai. Į jas taip pat galima dėti prietaisus, kuriuose yra integruotos baterijos.

Atskirai baterijas galima atnešti į prekybos centruose, parduotuvėse, biuruose, įvairiose įstaigose esančias dėžutes, skirtas specialiai baterijų atliekoms.

Stambią, sunkią buitinę techniką patogiausia perduoti užsisakius nemokamą jos išvežimą iš namų. Ši nemokama paslauga teikiama visoje Lietuvoje.

Visų rūšių elektronikos ir baterijų atliekas bet kuriuo paros metu galima atvežti į „Man rūpi rytojus“ namelius, įrengtus miestelių centruose ir prie didžiųjų prekybos centrų didžiuosiuose miestuose.

Visą informaciją vienoje vietoje apie tai, kur ir kaip priduoti nebereikalingas baterijas, akumuliatorius, kitą seną elektros ir elektronikos įrangą ar buitinę techniką, arba užsiregistruoti, kad ji būtų nemokamai išvežta, galima „Man rūpi rytojus“ svetainėje www.manrupirytojus.lt.

Švietimo įstaigos prie projekto „Mes rūšiuojam“ gali prisijungti visus metus. Visą informaciją apie projektą galima rasti svetainėje www.mesrusiuojam.lt.

Nuotrauka – canva.com.

Metas atsisveikinti su sena buitine technika – atiduokite ją mums ir suteikite jai antrą šansą

Teisės saugomos © Man rūpi rytojus. Atliekos.lt 2023

Svetainių kūrimas | www.procerus.lt